11. Edycja Grand OFF

Data: 24, 25, 26 sierpień 2018 Miejsce: OWE ODRA, ul. Młyńska 3 Wstęp wolny

Opis

Najlepsze Niezależne Filmy Krótkometrażowe
11. Edycja Grand OFF

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
Najciekawsze produkcje niezależne nadesłane z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się ze znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów!
Do tej pory na festiwal Grand OFF nadesłano 3909 filmów ze 117 krajów całego świata.

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na bezpłatne pokazy Najlepszych Niezależnych Filmów Krótkometrażowych.

Piątek, 24.08 godz. 20:00 Kino Plenerowe, plac na ulicy Młyńskiej

NAJLEPSZA: fabuła, animacja, film polski.
Najlepsza Fabuła: „Bus Story” (Hiszpania)
Jak każdego poranka, bohater obserwuje nieznajomą śpiącą w autobusie. Nigdy z nią nie rozmawiał, ale wie, na którym przystanku wysiada z autobusu. Problem w tym, że dziś ona nie budzi się na czas i zaraz przejedzie swój przystanek. Czy powinien ją obudzić?
Najlepsza Animacja: „A terrible Hullabaloo” (Irlandia)
Historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 roku.
Najlepszy Film Polski: „Ja i Mój tata” (Polska)
Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na pogłębiającą chorobę Alzhaimera. Syn chce nareszcie poznać ojca i zbliżyć się do niego, co z każdym dniem staje się coraz trudniejsze.

Sobota, 25.08 godz. 13:30 Kino Odra

NAJLEPSZY: scenariusz, montaż, reżyseria, dokument.
Najlepszy Scenariusz: „Le Soutien-Gorge” (Francja)
15 minutowy obraz, którego akcja dzieje się w listopadzie 2015 roku. Rząd prosi obywateli o wywieszenie na balkonach flagi francuskiej w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych.
Najlepszy Montaż: „How to save your darling” (Włochy)
6-minutowy montaż o sztuce życia w parze, czyli o rozwiązywaniu problemów, których żyjąc samotnie się nie ma.
Najlepsza Reżyseria: „The Servants” (Francja, Liban)
Grupa beztroskich biesiadników spotyka się w odizolowanej willi na brzegu morza. Przy tej okazji Nabil – który opiekuje się domem, i jego cała rodzina spotykają starego znajomego, groźnego przywódcę grupy. To spotkanie przywołuje brutalne i bolesne wspomnienia.
Najlepszy Dokument: „Nie sądzić” (Polska)
Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń jakie dotknęły miasteczko Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z – jak się okazuje – nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości.

Niedziela, 26.08 godz. 13:30 Kino Odra

NAJLEPSZA: scenografia, aktorka, aktor, zdjęcia.
Najlepsza scenografia: „Inside The Wardrobe” (Francja)
W świecie, w którym powierzchowność jest ważniejsza niż to, co w środku, Frank stracił wszystko i obecnie żyje na ulicy. Żeby przeżyć i powrócić do społeczeństwa, może liczyć jedynie na własne umiejętności adaptacji, wyjątkową wyobraźnię, garnitur i swoją szafę…
Najlepsza Aktorka: „On Time” (USA)
Historia zdesperowanej i bezrobotnej matki z Los Angeles, która przez wzgląd na swoje dziecko zmuszona jest podjąć niebezpieczną decyzję.
Najlepszy Aktor: „Master of the class” (Francja)
Sébastien Chassagne zagrał Berrego, nauczyciela klasy robotniczej, który ma nadzieję, że jego praca na zastępstwo wkrótce zmieni się na etat. Dzisiejszy dzień będzie decydujący – po raz pierwszy będzie miał inspekcję z Ministerstwa Edukacji.
Najlepsze Zdjęcia: „Watu Wote” (Niemcy)
Katji Benrath przedstawia Kenię, która od dekady jest celem ataków terrorystycznych Al-Shabaaba. Rośnie atmosfera lęku i wzajemnej nieufności pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. W grudniu 2015 r. muzułmańscy pasażerowie autobusu pokazali, że solidarność może zwyciężyć…

Centrum Sztuki w Oławie gorąco zaprasza na darmowe pokazy najlepszych filmów niezależnych z całego świata!